Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik - wielki astronom polski, twórca teorii heliocentryzmu. Udowodnił, że Ziemia i planety krążą wokół nieruchomego Słońca.
Urodzony w Toruniu 19 lutego 1473 roku w rodzinie kupca Mikołaja i Barbary. Według badań dotyczących pochodzenia rodu Koperników, wywodzi się on ze Śląska.

Mikołaj Kopernik był nowoczesnym uczonym i odważnym człowiekiem szukającym prawdy o Wszechświecie. Jego najważniejszym dziełem jest obrót sfer niebieskich (De revolutionibus orbium coelestium), w którym opisał heliocentryczną wizję świata w sposób wystarczająco szczegółowy, by mogła stać się naukowo użyteczna. Jego dzieło wstrząsnęło światem nauki, a nawet znalazło się na liście Ksiąg Zakazanych, jako głoszące nauki heretyckie. Jednak to właśnie to dzieło przyczyniło się do późniejszych odkryć Galileusza i Keplera. Ogłoszone drukiem  przyniosło światu nową ideę.
Mikołaj Kopernik jest znany przede wszystkim jako wielki astronom. Nie każdy jednak wie, że miał on wszechstronny umysł i był również matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą. Zajmował się także tłumaczeniem włoskiej poezji. W latach 1520 - 1521 Kopernik brał udział w obronie Olsztyna podczas wojny polsko - krzyżackiej. Interesował się również życiem społecznym i politycznym. Zwracał uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy monetarnej. W latach 1517 - 1526 opublikował liczne prace dotyczące tej reformy. Podał w nich swoja teorię mówiącą, że gorszy pieniądz jest wypierany przez lepszy.
Należy zapamiętać, że Kopernik to człowiek renesansu, czyli o bardzo szerokich horyzontach, zainteresowaniach.
Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 r. we Fromborku.

 

Szczęśliwy numer

Na dziś
to
20
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Licznik odwiedzin

2807470

Partnerzy