Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta z Noblem

Dwa Noble Marii Skłodowskiej-Curie

Pierwszego Nobla Maria otrzymała w 1903 roku w dziedzinie fizyki razem z mężem Pierre’m Curie i Henri Becquerelem, drugiego – osiem lat później, już samodzielnie, w dziedzinie chemii.

 

Wybitna polska uczona w dziedzinie fizyki i chemii. Przez długie lata żyła i pracowała we Francji. Była pierwszą kobietą, która wykładała na Sorbonie. Towarzyszka życia francuskiego uczonego Pierre'a Curie (1859 - 1906), prof. uniwersytetu w Paryżu. Wraz z nim w 1898 r. odkryła pierwiastki rad i polon.
Dwukrotnie została wyróżniona nagrodą Nobla. Otrzymała ją w 1903 r. wraz z mężem i H. Becquerelem (z fizyki) za odkrycie promieniotwórczości naturalnej, oraz w 1911 r, (z chemii) za wydzielenie czystego radu. Jest jedyną kobietą, która nagrodę Nobla odbierała dwa razy.
W 1914 r. założyła Instytut Radowy w Paryżu. Z jej inicjatywy powstał Instytut Radowy w Warszawie, którego tradycje kontynuuje Centrum Onkologii-Instytut Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskim Ursynowie. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.
W czasie I wojny światowej została szefową wojskowej komórki medycznej, która zajmowała się organizowaniem polowych stacji rentgenograficznych, które w sumie obsłużyły ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy. Za te zasługi odznaczono ją francuską Legią Honorową.
Maria Skłodowska-Curie jak i jej córka Irène Joliot-Curiezapłaciły wysoką cenę za prowadzenie badań nad promieniotwórczością. Obie zmarły na białaczkę, spowodowaną wysokimi dawkami promieniowania.
W 1995 r. w uznaniu zasług dla Francji prochy Marii Skłodowskiej-Curie przeniesione zostały do paryskiego Panteonu.

Sentencje autorstwa Marii Skłodowskiej - Curie:

"Rad nie powinien wzbogacić nikogo. Należy do wszystkich ludzi".

„Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym”

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”

 

AL

Szczęśliwy numer

Na dziś
to
20
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Licznik odwiedzin

2807593

Partnerzy