Niezwykłe spotkanie z nauką

Niezwykłe spotkanie z nauką, czyli nasz udział w Nocy Biologów

Idea Nocy Biologów zrodziła się na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu. Pierwsza edycja odbyła się 4 lata temu, w piątek 13 stycznia, i stąd wziął się pomysł na logo imprezy (czarny kot). Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja nauk przyrodniczych.

Ciekawi świata, żądni wiedzy, uzbrojeni w dobry humor i aparaty fotograficzne wyruszyliśmy do Poznania. Trzydzieścioro gimnazjalistów oraz ich opiekunowie (p. Barbara Jednorowicz, p. Maria Czujko i p. Dorota Mrozek) przeżyło dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Sympatyczni doktoranci Instytutu Genetyki Roślin odkrywali przed nami fascynujący świat biologii. Z wielką pasją i cierpliwością przekazywali nam wiedzę z genetyki, mikrobiologii, botaniki, a my mieliśmy niepowtarzalną okazję, by choć przez parę godzin poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Mogliśmy samodzielnie przygotować preparaty i obejrzeć je pod mikroskopem, wyizolowaliśmy DNA i oglądaliśmy gołym okiem nitki tego kwasu, badaliśmy zawartość chlorofilu w liściach, wykrywaliśmy tajemnicze substancje występujące w roślinach, dokonaliśmy rozdziału chromatograficznego barwników. W kuchni molekularnej na naszych oczach i przy naszym udziale powstały nietypowe potrawy: owocowy „kawior”, kolorowe spaghetti, pyszny sorbet, molekularne maliny i smakowite lody. Dziękujemy pracownikom IGR za przygotowanie tej niezwykłej lekcji biologii.

Popołudnie spędziliśmy na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Byliśmy w prawdziwym laboratorium naukowym i przeprowadziliśmy fascynujące eksperymenty oraz wysłuchaliśmy wykładu nt. uzależnienia od nikotyny. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa terrarystyczna. Zaprzyjaźniliśmy się tam z egzotycznymi płazami i gadami. Najodważniejsi z nas na własnych rękach (i szyjach) trzymali węże i gekony, a Michał i Emila udzielili wywiadu reporterom UAM. Gdy zrobiło się ciemno, czekała na nas jeszcze jedna atrakcja – wycieczka na terenie Kampusu Morasko z odbiornikiem GPS. Podczas zabawy w geocaching poznawaliśmy życie w lesie po zmroku.

Dzień zakończyliśmy w kinie. W technologii IMAX 3D na 24-metrowym ekranie obejrzeliśmy film „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”. Do domu wróciliśmy późno w nocy, ale nikt nie narzekał. Nauka poprzez zabawę to świetny pomysł! Kolejna Noc Biologów już za niecały rok. Na pewno nie zabraknie tam uczniów naszego gimnazjum!

                                                                                                    Weronika Słota, Oliwia Nawrot i B.J

Szczęśliwy numer

Na jutro
to
7
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Licznik odwiedzin

2970320

Partnerzy