III ETAP KONKURSU O TYTUŁ POLONISTY ROKU DLA KLAS IV I V

Język jest wartością, która spaja i łączy ludzi jednej narodowości. Przywiązanie do języka ojczystego wyrażało wielu pisarzy. Oto fragment "Latarnika" Henryka Sienkiewicza: "Oto czterdzieści lat jak nie widział kraju i Bóg wie ile, jak nie słyszał mowy rodzinnej, a tu tymczasem ta mowa przyszła do niego sama - przepłynęła ocean i znalazła go,samotnika, na drugiej półkuli, taka kochana,taka droga, taka śliczna!". Ojczyzna to język ojczysty. Obowiązkiem każdego Polaka jest poznać doskonale język polski, umiejętnie się nim posługiwać, korzystać z jego bogactwa i ukazywać jego piękno.

Dlatego zapraszamy wszystkich uczniów klas IV i V do udziału w III etapie konkursu o tytuł Polonisty Roku. Rozwiązania prosimy przekazać polonistom do końca kwietnia br.  Oto zadania:

Zadanie 1. (7 punktów)

Popraw błędy językowe w podanych zdaniach:

a) Janek wziął się za robotę.

b) Wysłałam na adres.

c) Cofnął się z powrotem.

d) Mieszkał na ulicy Sienkiewicza.

e) Ania miała słuszną rację.

f) Obiady jadaliśmy na stołówce.

g) Moja siostra ożeniła się z Maćkiem.

Zadanie 2. (13 punktów)

Pamiętając, że nowe zdanie zaczynamy wielką literą, uporaj się z tym zadaniem w poniższym tekście, wstaw kropki i przecinki.

Była pustka i spokój wokół panowała drażniąca cisza dzwoniąca w uszach pulsująca krew uderzała mu w skroniach po chwili uspokoił się wreszcie ruszył prosto zatrzymywał się co chwila oglądał się za siebie bacznie obserwując okolicę myślał o przestrodze ojca zastanawiał się co zrobi jeśli wyprawa nie uda się co będzie dalej z jego marzeniami które chciał zrealizować w najbliższym czasie.

                                                                                              Powodzenia!

                                                                                             Wasi poloniści

 

Szczęśliwy numer

Na dziś
to
23
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Licznik odwiedzin

2983617

Partnerzy