Stres sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły

   Stres sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły            

Wiele zależy od stresora – czynnika wywołującego nasz stres i od naszych psychofizycznych możliwości. Niektóre stresory, to fascynujące wyzwania! Lecz nie dla wszystkich… niektórzy z nas radzą sobie z kilkoma stresorami na raz a inni kiepsko nawet z jednym.

Już za chwilę egzamin gimnazjalny - tak większa klasówka. Dlatego należy się spodziewać, że uczniowie i nauczyciele mogą odczuwać lekki stres;) Jak sobie z nim radzić? Co zrobić aby nami nie zawładnął? Jak wykorzystać stres aby nas mobilizował a nie odcinał od myślenia? Każdy z nas ma już pewne sposoby radzenia sobie ze stresem. Pozwolę sobie dodać jeszcze kilka uniwersalnych sposobów, rad dla gimnazjalistów i ich nauczycieli. Warto spróbować !

- Poczucie humoru – w znacznym stopniu redukuje napięcie.

- Zdolność do śmiechu zwłaszcza z samego siebie - pozwoli na dystans do samego siebie i budowanie realistycznego wizerunku, sprzyja również budowaniu adekwatnego poczucia własnej wartości.

- Strategia, nasze reakcje są naszą własną sprawą, dlatego możemy sobie z nimi radzić - przyjrzyj się im, dlaczego są takie a nie inne, nie obwiniaj za nie innych, to Ty masz na nie największy wpływ.

- Przygotuj się – świadomość, że zrobiłeś wszystko , co mogłeś zrobić w tej sytuacji znacznie obniża poziom stresu.

- Skup się na problemie/zadaniu a nie na emocjach , które on wywołuje – ta strategia umożliwi Ci przejście do konstruktywnego działania. Ludzie, którzy są skoncentrowani na problemie, gdy stoją w sytuacji stresowej, wykazują niższy poziom depresji, znajdują rozwiązania.

- Na dzień przed, stosuj strategie wypoczynkowe – np. angażuj się w przyjemne dla Ciebie aktywności ( sport, rozmowa z przyjaciółmi, kino, sprzątanie itp.). One pozwolą Ci zapomnieć o problemach/zdaniach, rozładować napięcie, zwiększą poczucie osobistej kontroli.

- Zaufaj sobie, korzystaj ze swoich pozytywnych doświadczeń – nie eksperymentuj na swoim organizmie, na dzień przed egzaminem raczej nie wprowadzać radykalnych zmian w swoim życiu.

- Zadbaj o dobry naturalny sen – podczas snu Twój mózg odpoczywa, co zwiększa Twoje możliwości poznawcze i wzmacnia Twoje możliwości psychofizyczne.   A po ludzku? Gdy dobrze się wyśpisz, będziesz w lepszej formie np. egzaminacyjnej.

                                                              

Powodzenia !

Wasza pedagog, trener grupowy, specj. terapii uzależnień Anna Zięba            

Szczęśliwy numer

Na jutro
to
13
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Partnerzy