APEL Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

(…) Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy…

Dnia 13.11.2018 roku spotkaliśmy się w naszej szkole na apelu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.

11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice młodszych uczniów wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego i aktywnie uczestniczyli w apelu.

Wspólne spotkanie było również okazją do przypomnienia najważniejszych faktów historycznych. Prowadzące spotkanie, Zuzanna Gąciarz i Zofia Krutów z klasy 3b, przedstawiły drogę odzyskania niepodległości przez Polskę. Warto pamiętać, że był taki czas, kiedy Polska nie istniała. Polakom zabrano ojczyznę. Stali się zakładnikami Rosji, Austrii i Prus. Język polski był tam językiem obcym, a polska historia
i kultura oficjalnie nie istniały. Dopiero Józef Piłsudski powróciwszy do kraju, wywołał entuzjazm ludność stolicy i masowe rozbrajanie okupantów na terenie całej Kongresówki. W dniu 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Tak było 100 lat temu, kiedy tworzyła się od nowa Polska.

Wszyscy zebrani, uczniowie klas I, II, IV i V, III oddziałów gimnazjalnych, rodzice i nauczyciele odśpiewali różne pieśni patriotyczne, m.in. Rozkwitały pąki białych róż, Przybyli ułani pod okienko, Rotę, My, Pierwsza Brygada czy Szarą Piechotę.

W naszej szkole odbył się także konkurs polonistyczny „Moja Ojczyzna”, którego celem było napisanie wiersza o naszej wspaniałej ojczyźnie. Spośród wielu uczestników konkursu poloniści wyłonili trzech laureatów. III miejsce zajął Kasper Śmigielski z klasy 3c (oddział gimnazjalny), II miejsce zajęła Nikola Wyrzykiewicz z klasy 3d (oddział gimnazjalny), natomiast I miejsce zajęła Zofia Krutów z klasy 3b (oddział gimnazjalny). Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na apelu.

Świętowaliśmy tę niezwykłą rocznicę również Słodkim Dniem Niepodległości. Samorząd Uczniowski razem ze społecznością szkolną w holu szkoły wystawił pyszny poczęstunek: ciasta, rogaliki oraz inne wypieki niezwodnych rodziców naszych uczniów. Bardzo dziękujemy klasom, które dostarczyły słodkie niespodzianki – 1a, 5b, 7b i 8b oraz klasom trzecim (oddziałom gimnazjalnym) 3b, 3d, 3e. Przede wszystkim jesteśmy wdzięczni rodzicom za ich pracę i chęć uczczenia tego dnia.

                A my? Jak staramy się utrwalać nasz patriotyzm? Jedni roztrząsają z drobiazgową dokładnością, komu należy się więcej, komu mniej, komu później, komu natychmiast – byle wskazać, co powinna dać Ojczyzna, co powinna dla nas uczynić. Ale są i tacy, którzy pytają: Co mógłbym Ci dać kraju?
Co mógłbym dla Ciebie uczynić? I myślą o ziemi, o zabytkach, o języku, o ludziach. Dziękują Bogu, że ten kraj jest ich krajem.

                Pamiętajmy, że współczesny patriotyzm to nie tylko zbrojna wojna, ale pamięć o naszej krwawej historii, szacunek do symboli narodowych i wiara, że nas Polaków nic nie jest w stanie złamać i możemy zdobyć wszystko, czego pragniemy. To właśnie nasz hymn narodowy, biały orzeł i flaga sprawiają,
że każdy z nas nie podda się przeciwnościom losu, bo nasza historia pokazuje,
że jesteśmy silni oraz szlachetni.

Samorząd Uczniowski

Zofia Krutów

 

Fotoreportaż http://www.jedynka-miedzyrzecz.pl/index.php/kronika/apel-z-okazji-100-lecia-odzyskania-niepodlegoci

Szczęśliwy numer

Na jutro
to
17
Następne losowanie o godzinie 18:00

Polecamy

orzel
 

   
   

 

 

Partnerzy